Το σχολείο

Ιστορία

Το ΓΕΛ Πικερμίου λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2006 - 2007 με 18 μαθητές στην Α΄ και 27 στην Β΄ τάξη. Στο σχολείο αναλαμβάνει Διευθυντής ο κ. Αργυρού Αργυρός και διδάσκουν σ' αυτό 14 ακόμη εκπαιδευτικοί. Από τότε ο αριθμός των μαθητών αυξάνεται κατά 25 μαθητές περίπου κάθε χρόνο. Τον Νοέμβριο του 2007 και ενώ στο σχολείο φοιτούν ήδη 78 μαθητές, αναλαμβάνει την Διεύθυνση ο κ. Ρέτσης Ανδρέας έως τον Αύγουστο του 2017, που παραδίδει το σχολείο με 203 μαθητές στον Διευθυντή κ. Ευαγγελόπουλο Ιωάννη. Την σχολική χρονιά 2018 - 2019 εκπαιδεύτηκαν 214 μαθητές από 29 εκπαιδευτικούς ενώ τη σχολική χρονιά 2019 - 2020 εκπαιδεύτηκαν 242 μαθητές από 30 εκπαιδευτικούς.

Από το σχολικό έτος 2009 - 2010, που ο αριθμός των μαθητών αυξάνεται σημαντικά φτάνοντας τους 120, το κτιριακό αποτελεί ίσως το σημαντικότερο πρόβλημα του σχολείου. Στεγάζεται σε κεντρικό σημείο του Πικερμίου σε δύο μισθωμένα κτίρια, στο κεντρικό κτίριο και στο κτίριο β. Κάθε ένα από τα κτίρια είναι διώροφο με υπόγειο και δύο προαύλιους χώρους, έναν μπροστά από κάθε κτίριο και έναν πίσω από αυτό. Το κεντρικό κτίριο βρίσκεται στην οδό Αγίου Χριστοφόρου 18 και το κτίριο β στην ίδια οδό και ακριβώς απέναντι από το κεντρικό κτίριο. Η οδός Αγίου Χριστοφόρου είναι ο δρόμος που συνδέει το Πικέρμι με τα Σπάτα, έχει αρκετή κίνηση και χωρίζοντας το σχολείο στη μέση δημιουργεί προβλήματα στη λειτουργία του αλλά και κίνδυνο ατυχήματος. Έχουν τοποθετηθεί στο δρόμο πινακίδες για χαμηλή ταχύτητα λόγω διέλευσης μαθητών, φωτεινός σηματοδότης με διάβαση πεζών και αντανακλαστικά στοιχεία στο οδόστρωμα πριν και μετά τη διάβαση πεζών.

Αναλυτικά, το σχολείο διαθέτει:

στο ισόγειο του κεντρικού κτιρίου:

• 2 αίθουσες που λειτουργούν ως γραφεία (Διευθυντή, Συλλόγου Διδασκόντων - Γραμματεία)
  • 2 αίθουσες διδασκαλίας

στον όροφο του κεντρικού κτιρίου:

• 2 αίθουσες διδασκαλίας
  • Το Εργαστήριο Πληροφορικής
  • Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

στο πίσω προαύλιο του κεντρικού κτιρίου:

• 5 λυόμενες αίθουσες διδασκαλίας, προσωρινά και μέχρι να δοθεί μόνιμη λύση στο στεγαστικό πρόβλημα του σχολείου
  • γήπεδο πετοσφαίρισης

σε παρακείμενο οικόπεδο του κεντρικού κτιρίου:

• γήπεδο ποδοσφαίρου 5x5
  • γήπεδο χειροσφαίρισης
  • γήπεδο καλαθοσφαίρισης

στο ισόγειο του κτιρίου β:

• 4 αίθουσες διδασκαλίας

στο πίσω προαύλιο του κτιρίου β:

• γήπεδο καλαθοσφαίρισης

Παρά τις δυσκολίες στην υλικοτεχνική υποδομή το σχολείο έχει διακριθεί, κατ' επανάληψη, με υψηλά ποσοστά επιτυχίας στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και την εισαγωγή μαθητών - μαθητριών κάθε χρόνο σε σχολές Ιατρικής, Νομικής, Οικονομικών Επιστημών, Πληροφορικής, Μηχανολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Αρχιτεκτονικής, Πολιτικών Μηχανικών και μάλιστα του Ε.Μ.Π. και του Ε.Κ.Π.Α. αλλά και των άλλων Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της χώρας. Αξιοσημείωτες μάλιστα είναι οι πρωτιές μαθητών στις Σχολές: Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας, Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού Παντείου το 2011 και των Μηχανολόγων Μηχανικών του Ε.Μ.Π. το 2012. Οι παραπάνω διακρίσεις σαφώς οφείλονται τόσο στην προσήλωση των εκπαιδευτικών του σχολείου στην παροχή ποιοτικού παιδαγωγικού - εκπαιδευτικού έργου όσο και στην εμπεριστατωμένη προσπάθεια των μαθητών - μαθητριών του σχολείου και των οικογενειών τους, τους οποίους συγχαίρουμε και ευχαριστούμε.

Διευθυντής: Βασίλης Μπέκας

Υποδιευθύντρια: Αλεξάνδρα Κίτσου